آذرماه در مقایسه با میانگین مصرف 9 ماهه: 30 درصد کاهش مصرف آب در بخش‌های احیا و فولادسازی ارفع
آذرماه در مقایسه با میانگین مصرف 9 ماهه:
30 درصد کاهش مصرف آب در بخش‌های احیا و فولادسازی ارفع
در راستای کاهش و بهینه‌سازی مصرف آب، شرکت آهن و فولاد ارفع اقدامات متعددی را در دستور کار قرار داده که نتیجه آن کاهش 30 درصدی مصرف آب در بخش‌های احیا و فولادسازی ارفع در آذرماه بوده است، این میزان در مقایسه با استانداردهای فولادسازی کاهش 70 درصدی را نشان می‌دهد.
مهندس عمویی ،سرپرست دفتر فنی ونظارت فولاد سازی ارفع با اعلام این مطلب افزود: علاوه بر تصفیه و بازیافت آب در واحدهای تصفیه‌خانه احیا و فولادسازی ، در ماه‌های اخیر کاهش دورریز آب (درین) و افزایش استفاده از مواد شیمیایی و افزودنی جهت حفظ کیفیت آب در دستور کار قرارگرفته که نتیجه آن کاهش مصرف آب در واحد احیا به میزان 30 درصد و ثبت رکورد مصرف تنها 66/0 مترمکعب به ازای هر تن آهن اسفنجی تولیدی بوده است.
وی کاهش مصرف آب را  در واحد فولادسازی به میزان 23 درصد اعلام کرد و گفت: خوشبختانه ارفع در زمینه کاهش مصرف آب به رکورد کم نظیری در کشور، یعنی مصرف تنها  77/0 مترمکعب آب به ازای هر تن شمش فولادی دست‌یافته است. این در حالی است که میزان آب مجاز مصرفی بر اساس استانداردهای فولادسازی و مدارک سازنده 5/2 مترمکعب به ازای هر تن شمش فولادی است و این به مفهوم کاهش مصرف آب به میزان 70 درصد در مقایسه با استانداردهای فولادسازی در شرکت آهن و فولاد ارفع است.
عمویی با اشاره به شرایط کنونی کشور و ادامه روند خشک‌سالی، کاهش مصرف آب نه تنها در صنعت فولاد بلکه در تمامی صنایع و بخش‌های جامعه را از اهمیت بسیار بالایی برخوردار دانست و افزود: هدف اصلی مجموعه آهن و فولاد ارفع ، تلاش برای حفظ رکورد کاهش مصرف آب حاصل‌شده در آذرماه 97 و حتی بهبود آن می‌باشد تا بدین نحو در کنار ایجاد اشتغال پایدار، سهم مناسبی را در انجام ‌وظیفه ملی و انسانیِ استفاده بهینه از منابع آبی داشته باشیم.
در این زمینه،  احداث و راه‌اندازی تصفیه‌خانه به روش اسمز معکوس جهت بازیافت آب در واحد فولادسازی در سال جاری با هزینه‌ای بالغ بر 75 میلیارد ریال را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات در این زمینه نام برد.