مجتمع فولاد ارفع الگویی سبز برای سایر صنایع
مجتمع فولاد ارفع الگویی سبز برای سایر صنایع
امروزه توجه به محیط‌زیست و حفظ آن به‌عنوان یکی از عناصر مهم و کلیدی سازمان‌ها در کنار سایر عوامل تولید، اهمیت ویژه‌ای دارد . رعایت مباحث زیست‌محیطی از آغاز دوران ساخت تا بهره‌برداری در مجتمع فولاد ارفع  همواره موردتوجه و تاکید مدیریت شرکت بوده و در این راستا طرح‌ها و اقدامات متنوعی به‌خصوص در سال‌های اخیر انجام گردیده است .
با توجه به این مهم ،خبرنامه ارفع مصاحبه‌ای با نرجس موسویان ، مشاور محیط‌زیست شرکت انجام داده است که در ادامه می‌خوانیم .
- ضمن تشکر، لطفاً خودتان را معرفی نمایید.
نرجس موسویان هستم دارای مدرک دکتری محیط‌زیست همکاری خود را با این شرکت از همان سال‌های اولیه بهره‌برداری یعنی حدود سال 93-92 به‌عنوان مشاور زیست‌محیطی و پیمانکار خدمات آزمایشگاهی آغاز نموده و  فعالیت‌هایی نظیر انجام تست‌های مربوط به پایش های ادواری شرکت، تلاش در جهت استقرار سیستم مدیریت پسماند، برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه‌های مدیریت پسماند و ... انجام داده‌ام.
- وضعیت محیط‌زیست ارفع از دیدگاه شما چگونه است.
علیرغم دوران رکود اقتصادی که در کشور حاکم است و صنایع را از نظر اقتصادی تحت تأثیر خود قرار داده خوشبختانه مقوله محیط‌زیست در این شرکت، در مقایسه با مجموعه صنایع کشور جایگاه مناسب و بالایی است  چرا که مدیریت به مقوله محیط‌زیست به دیدگاهی اعتقادی نگریسته و اقدامات و پروژه‌های زیست‌محیطی مهمی را همچون استقرار سیستم‌های استاندارد محیط‌زیست ،نصب و راه‌اندازی سیستم پایش آنلاین ،ساخت تصفیه‌خانه‌های صنعتی و بهداشتی ، اجرای طرح خود اظهاری ، فضای سبز و ...در مجموعه موردتوجه قرار داده‌اند.
به‌طوری که این شرکت جهت انجام اقدامات زیست‌محیطی بالغ بر 160 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و معادل 15 میلیارد ریال سالیانه هزینه نگهداری و تعمیرات تجهیزات و امکانات صرف نموده است. که این امر میزان توجه و اعتقاد مدیریت مجموعه را در خصوص دستیابی به تولید پاک و صنعت سبز پایدار را نشان می‌دهد.
  • و سخن آخر
انجام این‌گونه پروژه‌های زیست‌محیطی یک نوع تعهد صنعت به محیط‌زیست می‌باشد و شاید به‌حق بتوان این شرکت را صنعتی سبز نامید و به‌عنوان الگویی برای سایر صنایع معرفی نمود.