احیا مستقیم

ارسال 98 درصد آهن اسفنجی تولیدی احیا با نوار نقاله

میزان ارسال آهن اسفنجی با نوار نقاله از واحد احیاء مستقیم ارفع به فولادسازی افزایش قابل‌توجهی داشته به‌طوری که 98 درصد میزان تولید آهن اسفنجی در واحد احیاء ، پس از جداسازی نرمه (فاین) در سرندهای محصول با نوار نقاله به فولادسازی ارسال گردیده است.
  بیشتر

رکورد کیفیت آهن اسفنجی تولیدی در آبان ماه 1397

کیفیت آهن اسفنجی تولیدی واحد احیاء مستقیم ارفع در آبان 1397 افزایش قابل‌ملاحظه‌ای داشته و درجه فلزی این محصول به 93.3 درصد رسید که باعث افزایش راندمان کوره ذوب جهت تولید شمش فولادی و همچنین کاهش ضایعات سرباره شده است.
مهندس جواد رضایی مدیر بهره‌برداری فن­آوران فولاد آبتین در واحد احیاء مستقیم ارفع با اعلام این خبر افزود: پارامترهای متعددی در افزایش درجه فلزی آهن اسفنجی نقش دارد که از جمله می‏توان به بهینه‌سازی پارامترهای کنترلی در واحد احیاء مستقیم و آماده به کاری حداکثری تجهیزات (کاهش نوسانات تولید) اشاره کرد. همچنین علاوه بر موارد فوق، کیفیت گندله مصرفی نیز در آبان 1397 بهبود مؤثری داشته و تخلخل آن به حدود 20.50 درصد رسیده است  که بیشترین میزان تخلخل از ابتدای سال 1397 می‌باشد.
  بیشتر

اجرای موفقیت‌آمیز سومین تعمیرات اساسی واحد احیاء از زمان راه‌اندازی تاکنون

سومین تعمیرات اساسی واحد احیاء از زمان راه‌اندازی تاکنون، از روز 27 آبان ماه سال جاری شروع وطی مدت 13 روز، به اتمام رسید. مهندس علی قاسمی، مدیر واحد احیاء مستقیم ضمن بیان این مطلب افزود:
با توجه به هماهنگی و برنامه‌ریزی‌های به‌عمل‌آمده توسط کارکنان واحد احیاء در چندین ماه گذشته، مدت‌زمان اجرای این تعمیرات باوجود افزایش حجم فعالیت‌های اجرایی نسبت به تعمیرات قبلی، در مقایسه با استاندارد تعمیراتی میدرکس به میزان 8 روز و در مقایسه با سال 94، به میزان 2 روز کاهش یافته است. جلسات هماهنگی و پیگیری این توقف از اوایل سال 95 شروع و طی 55 جلسه داخلی با شرکت فناوران فولاد آبتین به‌عنوان بهره‌بردار واحد احیاء و 15 جلسه با تمامی ارکان سازمان، کلیه پیش‌نیازها و برنامه­ریزی­های موردنیاز جهت اجرای هر چه بهتر توقف پیگیری گردید. علاوه بر آن جلسات ایام تعمیرات واحد نیز به‌صورت روزانه و در دو نوبت، با حضور کلیه مسئولین و پیمانکاران در طول توقف برگزار و با بررسی برنامه و نمودار پیشرفت، نسبت به حل و فصل مشکلات، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری شد تا در نهایت در روز جمعه مورخ 10/09/96 ساعت 5 بامداد خروجی کوره به آهن اسفنجی رسید.
وی همچنین با اشاره به رکوردهای قابل توجه در این دوره از تعمیرات ،مهمترین آن را کاهش چشمگیر زمان اجرای نقاط بحرانی توقف و به شرح موارد ذیل عنوان کرد.
 

  • مسیر کوره: شامل خنک‌سازی، داربست بندی، تعمیرات مکانیک کوره، نسوز کاری، دمونتاژ داربست کوره و تمیزکاری که با اجرای فعالیت‌ها به‌صورت 24 ساعته، این مهم 3 روز زودتر از برنامه اولیه به اتمام رسید.
  • مسیر Cooling Tower: که با اجرای کار به‌صورت 24 ساعته، این عملیات ظرف مدت 7 روز یعنی سه روز زودتر از برنامه به پایان رسید.
 
  بیشتر

برنامه­ ریزی دقیق و همدلی کارکنان ، رمز موفقیت تعمیرات اساسی  واحد احیاء مستقیم


مهندس رضایی، مدیر بهره‌برداری واحد احیاء گفت:کاهش چشمگیر زمان توقف نسبت به سال‌های گذشته جز با
برنامه‌ریزی دقیق و همکاری همه‌جانبه کلیه کارکنان قابل‌دستیابی نبود
.
وی گفت: با توجه به مستهلک شدن واحد پس از 6 سال از زمان بهره‌برداری و بالا بودن حجم فعالیت‌های تعمیراتی، برنامه‌ریزی جهت برگزاری توقف از فروردین‌ماه 95، شروع و با تشکیل جلسات داخلی منظم بین کارفرما و بهره‌بردار، برنامه‌ریزی اجرای توقف شامل سفارش دهی قطعات و تجهیزات، آیتم‌های توقف و ...، نهایی گردید.
 مدیر بهره‌برداری واحد احیا مستقیم ارفع با بیان اینکه طبق دستورالعمل‌های موجود، تعمیرات همه‌ساله و به مدت 21 روز می‌بایست انجام بگیرد عنوان کرد:  با همکاری همه‌جانبه کارکنان بهره‌بردار و حسن اعتماد مدیران محترم کارخانه، دستورالعمل‌های نگهداشت و بهره‌برداری از تجهیزات در واحد احیاء ارفع بازنگری شده و با تغییرات اعمال‌شده در دستورالعمل‌های مذکور توانستیم اجرای تعمیرات اساسی در واحد احیاء را از تعمیرات سالانه به هر دو سال یک‌بار افزایش داده و زمان توقف جاری را نیز به 13 روز کاهش دهیم .
  بیشتر

بازدید پرسنل واحد احیاء مستقیم ارفع از واحد های مختلف فولادسازی

در راستای ایجاد هم افزایی و آشنایی بیشتر نیروهای شاغل در مجتمع آهن و فولاد ارفع با شرایط و محیط‌های مختلف کاری ، تعداد 80 نفر از کارکنان واحدهای تولید،نت،ایمنی و خدمات صنعتی واحد احیاء مستقیم ارفع طی 2 نوبت در تاریخ‌های 18 و 20 دی ماه  از بخشهای مختلف واحد فولادسازی بازدید کردند.
ندافی مسئول آموزش آبتین با اعلام این خبر گفت:"در این بازدید ابتدا کارکنان واحد احیا مستقیم  با شرایط کاری واحد EAF و قسمت‌های مختلف کوره ذوب و شرایط تأثیرگذار بر تولید در واحد فولادسازی آشنا شدند، در ادامه با بازدید از واحدهای LF  )کوره پاتیلی) و CCM (ریخته‌گری مداوم) ،از شرایط محیطی و کاری این واحدها آگاه و با کارکنان این واحدها ارتباط صمیمانه‌ای برقرار کردند."
وی با بیان تاثیر گذاری مثبت در جهت همکاری و هم افزایی بین واحدی کارکنان تولیدی گفت:" با توجه به بازخوردی که از مدیران واحدها به دستمان آمد این نوع بازدیدها باعث ایجاد انگیزه در کارکنان و ایجاد حس مسئولیت پذیری بیشتر در بین آن‌ها شده است."
  بیشتر

ثبت رکورد جدید تولید ماهیانه بریکت از نرمه آهن اسفنجی

باهدف حفظ محیط‌زیست و استفاده بهینه از ضایعات جانبی ،واحد احیاء مستقیم ارفع با تولید یک هزار و 773 تن بریکت از نرمه آهن اسفنجی در مرداد  موفق شد به رکورد تولید ماهیانه این محصول از ابتدای راه­اندازی واحد بریکت سازی دست یابد. بیشتر

در مقایسه با  شش‌ماهه مشابه سال گذشته : تولید آهن اسفنجی 9 در صد افزایش داشت.

هم‌زمان با حفظ کیفیت (متالیزاسیون) محصول تولیدی ، با انجام اقدامات مختلفی ازجمله بهینه‌سازی فرایند تولید ، اجرای طرح پوشش گندله با شیر آهک ، کاهش توقفات اضطراری و توسعه برنامه‏های چک و بازرسی تجهیزات ، این واحد موفق شد تولید آهن اسفنجی را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل9 درصد افزایش دهد.
مهندس قاسمی مدیر این واحد گفت : "تولید آهن اسفنجی واحد احیاء مستقیم در 6 ماهه اول سال 1396برابر با 459 هزار و 71 تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ، رشد 9 درصدی را نشان داده که این میزان تولید 6 درصد فراتر از ظرفیت نامی واحد بوده است".
وی افزود: همچنین با افزایش کیفیت آهن اسفنجی، متالیزاسیون (درجه فلزی) از 92.3 به 92.9 درصد و کربن آهن اسفنجی نیز از 2.08 به 2.13 درصد رسیده که نقش حیاتی در افزایش راندمان کوره ذوب ، کاهش مصرف برق و همچنین افزایش طول عمر نسوز کوره ذوب داشته است.
  بیشتر

رکورد ارسال ماهیانه آهن اسفنجی با نوار نقاله از احیاء به فولادسازی

واحد احیاء مستقیم ارفع در شهریور ماه با ارسال67 هزارو 589 تن آهن اسفنجی با نوار نقاله از واحد احیاء به فولادسازی ، موفق به ثبت رکورد جدید در میزان ارسال محصول گردید. همچنین این میزان ارسال در شش ماهه اول سال  نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 38 درصدی نشان می‏دهد.
مهندس صالح نیا مدیر تولید واحد احیاء مستقیم ارفع با بیان این مطلب افزود : ارسال آهن اسفنجی با نوار نقاله علاوه بر کاهش هزینه­های انتقال با کامیون، باعث افزایش کیفیت آهن اسفنجی شده بطوری که در مسیر انتقال با نوار نقاله، نرمه آهن اسفنجی در سرندهای مربوطه از آهن اسفنجی جدا شده و از ورود آن به کوره قوس الکتریکی جلوگیری می‏شود. در نتیجه باعث کاهش ضایعات سرباره شده و افزایش راندمان کوره ذوب را در پی خواهد داشت.
  بیشتر

افزایش قابل توجه کمیت و کیفیت آهن اسفنجی تولیدی واحد احیاء مستقیم در فروردین و خرداد 1396

واحد احیاء مستقیم ارفع با انجام اقداماتی چون بهینه سازی فرایند تولید ، اجرای طرح پوشش گندله با شیرآهک ، کاهش توقفات اضطراری و برنامه چک و بازرسی تجهیزات موفق شد در ماههای فروردین و خرداد 1396 به افزایش همزمان و قابل توجه کمیت (تناژ تولیدی) و کیفیت (متالیزاسیون و کربن) آهن اسفنجی دست یابد.
مهندس رضائی مدیر بهره برداری این واحد افزود : تولید آهن اسفنجی واحد احیاء مستقیم در ماههای فروردین و خرداد 1396 به ترتیب برابر با78 هزار و642 و78 هزار و 36 تن بوده که نسبت به ظرفیت تولید نامی این واحد 9 و 8 درصد افزایش داشته است.

کیفیت آهن اسفنجی تولیدی نیز در ماههای فروردین و خرداد 1396 بالاتر از استانداردهای جهانی بوده و متالیزاسیون (درجه فلز شدگی) به ترتیب برابر با 93.6 و 93.1 درصد و کربن آهن اسفنجی نیز برابر با 2.10 و 2.21 درصد بوده است که نقش حیاتی در افزایش راندمان کوره ذوب ، کاهش مصرف برق و همچنین افزایش طول عمر نسوز کوره داشته است.
  بیشتر

رکورد افزایش تولید آهن اسفنجی در سال 1395 در واحد احیاء مستقیم ارفع
ثبت رکورد کاهش 45 درصدی زمان توقفات واحد احیاء مستقیم ارفع در سال 95 نسبت به استاندارد طراحی میدرکس
ثبت موفقیتهای ارزشمند واحد احیا مستقیم ارفع در سال 1395
ثبت رکورد تولید آهن اسفنجی در مرداد ماه

جواد رضایی مدیر پروژه شرکت آبتین واحد احیا مستقیم ، خبر از ثبت رکورد تولید آهن اسفنجی و افزایش کیفیت این محصول در مرداد ماه داد و گفت: با تاش ستودنی کارکنان تولید و بهره برداری ، واحد احیاء مستقیم ارفع با تولید 77 هزار و 686 تن آهن اسفنجی در مرداد 1395 موفق شد به ثبت رکورد تولید در 20 ماهه گذشته دست یابد. با توجه به اینکه ظرفیت تولید آهن اسفنجی این واحد 800 هزار تن در سال م یباشد دستیابی به این میزان تولید نشان از توانایی دستیابی به ظرفیت نامی بوده که با تاش ، همدلی و همگامی تمامی پرسنل محقق گردیده است. این واحد همچنین در شهریور ماه مقدار 76 هزار 813 تن آهن اسفنجی تولید کرده است که این میزان 7 درصد بیشتر از برنامه بوده است. وی افزود : این مهم در حالی محقق شد که کیفیت تولید آهن اسفنجی نیز افزایش یافته و میزان متالیزاسیون )درجه فلز شدگی( در مرداد و شهریور به ترتیب به 92.6 و 93.2 درصد رسیده است ، همچنین میزان کربن به ترتیب 1.99 و 2.17 درصد بوده و باعث افزایش راندمان کوره ذوب و کاهش مصرف برق، گاز طبیعی و نسوز در شرکت شده است. شایان ذکر است ، شرکت فناوران فولاد آبتین ، بهره بردار ناحیه احیا مستقیم فولاد ارفع و فولا غدیر ایرانیان می باشد بیشتر

اجرای موفقیت آمیز طرح استفاده از گندله با پوشش آهک ) Lime Coating ( در واحد احیاء مستقیم ارفع

کاووس علی قاسمی ، مدیر ناحیه احیا مستقیم از اجرای موفقیت آمیز طرح استفاده از گندله با پوشش آهک ) Lime Coating (خبر داد. وی افزود: به منظور افزایش تولید آهن اسفنجی و کیفیت آن ، با استفاده از پوشش آهک بر روی گندله ، طرح استفاده از گندله با پوشش آهک ) Lime Coating ( از تیر ماه 1395 با موفقیت در واحد احیاء مستقیم ارفع به مورد اجرا درآمد. با استفاده از پوشش آهک بر روی گندله ،ذوب سطحی دانه های آهن اسفنجی کاهش و نفوذ گازهای احیائی H2 و CO به آن افزایش م ییابد و در نتیجه آهن اسفنجی تولیدی دارای کیفیت بالاتری خواهد بود که مهمترین شاخصه آن افزایش متالیزاسیون )درجه فلز شدگی( آهن اسفنجی م یباشد. نتایج حاصل از اجرای طرح استفاده از گندله با پوشش آهک ، کاهش مصرف انرژی برق و گاز ، کاهش مصرف نسوز و افزایش تولید آهن اسفنجی و شمش فولادی در شرکت آهن و فولاد ارفع م یباشد. لازم به ذکر است اجرای این طرح با همکاری شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان محقق گردیده است. بیشتر