مهندسی و توسعه

فعالیت‌های اصلاح و بهینه‌سازی واحد مهندسی و توسعه

 مدیر واحد مهندسی و توسعه فعالیت‌های اصلاح و بهینه‌سازی این واحد را تشریح کرد. وی با اشاره به فعالیت‌های حوزه بهینه‌سازی گفت: به‌منظور بالا بردن عمر جاده و رفع معضل آلودگی آن ناحیه طرح‌ اصلاح، ترمیم و بهسازی جاده غربی سالن ذوب با استفاده از بلوک‌های بتنی پیش‌تنیده در دست اقدام می‌باشد.
  بیشتر

آخرین وضعیت پروژه‌های افزایش ظرفیت‌اعلام شد

یاسر کیانی مدیر واحد مهندسی و توسعه ، آخرین وضعیت پروژه‌های افزایش ظرفیت‌ها را در سال جاری اعلام کرد. وی گفت: در راستای استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات در جهت افزایش بهره‌وری و راندمان همچنین پشتیبانی خطوط تولید ، چهار پروژه‌ی افزایش ظرفیت در دست اقدام می‌باشد.

 1. پروژه افزایش ظرفیت واحد احیاء مستقیم از 800 هزار تن در سال به یک میلیون و 200 هزار تن
در این زمینه، علی‌رغم تنگناهای موجود سیاسی و بین‌المللی، تأمین تجهیزات و خرید از خارج از کشور آغاز شده است و قرارداد فاز مهندسی آن نیز در شرف انعقاد می‌باشد.
 1. پروژه افزایش ظرفیت کوره ذوب فولادسازی؛ که فاز مهندسی پایه‌ی آن در حال انجام بوده و پیش‌بینی می‌گردد تا پایان سال به اتمام برسد.
 2. پروژه افزایش ظرفیت ریخته‌گری، در این پروژه، قرارداد مهندسی و تأمین تجهیزات آن با طرف خارجی منعقد گردیده است و به‌زودی شاهد شروع فعالیت‌های آن خواهیم بود.
 3.  پروژه حمل مواد فولادسازی؛ به منظور رفع محدودیت‌ها ومشکلات موجود و با در نظر گرفتن برنامه توسعه واحدها، طراحی مفهومی آن  انجام شده است که پس از تأیید، مهندسی تفصیلی آن آغاز خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد با همکاری کلیه عوامل مهندسی و تأمین، اقدامات تکمیلی این پروژه‌ها هر چه زودتر انجام گردد.
 
  بیشتر

طرح بهبود خلوص آرگون به بهره‌برداری رسید

 به‌منظور دستیابی و تولید گاز آرگون مایع با خلوص کمتر از 2ppm ، طرح بهبود خلوص آرگون با روش تزریق هیدروژن با مشاوره فنی شرکت T.S آلمان و همکاری کارکنان واحد اکسیژن در خردادماه به بهره‌برداری رسید.
عباسی سرپرست واحد اکسیژن با اعلام این مطلب گفت : ازآنجایی‌که شرکت طراح و نصاب تجهیزات واحد اکسیژن، موفق به تولید و تحویل آرگون با خلوص موردنظر فولاد ارفع نشد ، پس از بررسی‌های مختلف واحد فنی، شرکت  Reicat آلمان برای انجام این موضوع انتخاب گردید.
مراحل مقدماتی نصب، شامل اجرای فونداسیون، نصب مبدل حرارتی ، همچنین نصب کمپرسور آرگون ، تجهیزات برقی و انجام اتوماسیون و ابزار دقیق با حضور مهندسین شرکت REICAT وT.S و با همکاری کارکنان واحد اکسیژن با موفقیت صورت پذیرفت.
پس از نصب و انجام آزمایش‌های اولیه، این سیستم در خردادماه سال جاری به‌صورت رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
سیستم مذکور ، توانایی تصفیه حداکثر 250 نرمال مترمکعب  معادل 320 لیتر بر ساعت آرگون ناخالص به آرگون با خلوص کمتر از 2ppm اکسیژن  (GAr 2ppm O2)  به روش تزریق هیدروژن دارد.گاز آرگون علاوه بر استفاده در عملیات فولادسازی به‌صورت مایع نیز از طریق واحد بازرگانی شرکت به فروش می‌رسد.
  بیشتر

روزهای پر کار واحد مهندسی کارخانه و توسعه در اجرای پروژه‌های سازمانی

روزهای پر کار واحد مهندسی کارخانه و توسعه در اجرای پروژه‌های سازمانی
وحید کریم زاده، رئیس واحد طراحی و مهندسی پروژه‌ها، در گفتگو با روابط عمومی ارفع، از پروژه‌های جاری شرکت سخن گفت و سال جاری را یکی از پرکارترین سال‌های این واحد عنوان کرد.
وی با تشریح فعالیت‌های این واحد در دو بخش پروژه‌های در حال اجرا و فعالیت‌های طراحی و مشاوره گفت:فعالیت‌های در حال اجرا شامل پروژه‌های مهندسی و فعالیت‌های تعمیراتی ساختمانی بوده و فعالیت‌های طراحی و مشاوره واحد نیز به دو دسته هم راستا با اهداف استراتژیک سازمان و درخواست‌های رسیده از واحدها تقسیم می‌شود.
از جمله پروژه‌هایی که در راستای اهداف استراتژیک سازمان محقق شده و یا در حال تحقق می‌باشند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پروژه افزایش ظرفیت واحد احیاء مستقیم به یک میلیون و دویست هزار تن محصول در سال، که مطالعات امکان‌سنجی آن توسط شرکت مشاور و طراح خارجی انجام‌شده و به پایان رسیده است و قرارداد اجرایی آن به‌زودی منعقد خواهد شد.
 • پروژه افزایش ظرفیت واحد فولادسازی به‌منظور افزایش 25 درصدی تولید که در حال بررسی و مطالعات اولیه می‌باشد.
 • پروژه نصب و راه‌اندازی تجهیزات سیستم  تصفیه آرگون که به‌منظور امکان تولید آرگون مایع با خلوص بالا جهت مصرف داخلی و فروش مازاد آن طراحی و اجرا گردید.
 • بررسی و  امکان‌سنجی جهت کاهش میزان بخارات برج‌های خنک کن سایت به میزان دست کم 65 درصد به‌منظور کاهش هدر رفت آب.
 • بررسی تجهیزات سیستم‌های انتقال مواد جهت رفع گلوگاه‌ها و ارتقای ظرفیت به‌منظور برآورده کردن نیاز تولید به میزان یک میلیون و دو میلیون تن شمش در سال‌های آتی.
بیشتر

طرح‌ها و پروژه‌های 5 ماهه ارفع اعلام شد.

فعالیت‌های عملیاتی و اجرایی واحد مهندسی کارخانه و توسعه در 5 ماهه اول سال جاری به شرح زیر اعلام شد .
علیرضا زاهد،رئیس نظارت بر اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها گفت:در مدت 5 ماهه اول امسال پروژه‌ها و طرح‌های واصله را می‌توان به سه دسته اجراشده،در حال اجرا و آماده اجرا به شرح زیر دسته‌بندی نمود.
 

 1.  طرح‌های اجراشده
 • تکمیل نصب سوله آسیب‌دیده تأسیسات سیاه کوه
 • قفسه‌بندی و تسطیح کف سازی انبار نسوز
 • احداث ساختمان استراحت رانندگان
2- طرح‌های در حال اجرا
 • اصلاح شبکه آتش‌نشانی فولادسازی و هیدرانتها و انشعابات
 • اجرای ساختمان بهداری و آتش‌نشانی
 • طرح توسعه ساختمان اداری ارفع
 • احداث خط 20 کیلوولت جهت تغذیه تعمیرگاه ماشین‌آلات و کارگاه تفکیک سرباره
3- طرح‌های آماده اجرا
 • طرح پارکینگ ماشین‌آلات
 • اضافه کردن قفسه‌بندی‌های انبار قطعات مرکزی
 • ساخت اتاق‌های سکوی CCM
وی در ادامه در مورد فعالیت‌های در حال اجرا گفت:بخش اعظم این فعالیت‌های در حال اجرای مهندسی، مربوط به زیرساخت‌های موردنیاز کارخانه می‌باشد که انتظار می رود در سال جاری بخش عمده‌ی این نیازها مرتفع گردد.
  بیشتر

اهم فعالیتهای واحد مهندسی کارخانه و توسعه