فولاد سازی

ثبت رکورد کاهش چشمگیرمصارف مواد نسوز در آذرماه

مهندس سهرابیان سرپرست واحد نسوز ارفع از کاهش مصرف نسوز در این شرکت و ثبت رکورد مصارف نسوز به میزان 13/9  کیلوگرم به ازای هر تن شمش فولاد در آذرماه خبر داد.
سهرابیان با اعلام این خبر گفت : میانگین مصرف نسوز در سال 96 به میزان01/13کیلوگرم بر تن و متوسط مصارف  8 ماه ابتدای سال97 نیز36/12کیلوگرم بر تن بوده است که با تلاش و همکاری کارکنان این واحد و سایر عوامل تولید ، مصارف در آذرماه به میزان 8/29 در صد نسبت به سال گذشته و 13/26درصد نسبت به 8 ماه ابتدای سال کاهش یافت.  بیشتر

برای نخستین بار در تاریخ شرکت: ارفع به بالا ترین میزان تولید ماهیانه شمش فولادی دست یافت.
با تلاش جمعی : دومین رکورد تولید ماهیانه فولادسازی به ثبت رسید

باهمت و تلاش کارکنان واحد فولادسازی،دومین رکورد تولید ماهیانه این واحد، خردادماه سال جاری به میزان 76هزار و270 تن و معادل 14 درصد فراتر از ظرفیت نامی به ثبت رسید.
بیشترین میزان تولید ماهیانه از ابتدای راه‌اندازی در شهریورماه سال گذشته به مقدار 77 هزار و151 تن شمش فولادی و معادل 15 درصد بیش از ظرفیت اسمی تولید بوده است .شایان‌ذکر است میزان تولید هدف‌گذاری شده در سال جاری 850 هزار تن می‌باشد.
  بیشتر

توسعه سبد محصولات با فولادهای کیفی و بر اساس سفارش مشتریان

با تکیه بر ظرفیت فنی و تجهیزاتی بالای واحد فولادسازی ارفع و مجهز بودن آن به واحد گاز زدایی و کربن‌زدایی تحت خلأ (VD-VOD)، سبد محصولات شرکت در سال 96 توسعه یافت.
در سال گذشته ده گرید فولادی متنوع و با سایز مقاطع 130، 150 و 200 میلی‌متر در واحد فولادسازی تولید شد که برخی از آن‌ها به گریدهای کیفی جدید و بر اساس سفارش مشتریان اختصاص داشت. از جمله این گریدها C10C بوده که بر اساس استاندارد BS انگلستان تولید و تحت عملیات گاز زدایی تحت خلأ نیز قرار گرفته است. همچنین شمش‌های فولادی از خانواده فولادهای پر استحکام و کم آلیاژ (HSLA) و دربردارنده وانادیم نیز برای اولین بار به‌صورت سفارشی تولید و تماماً صادر شده است.
 
 
 
 
 
 
                                                                                                          
 
 
  بیشتر

تحقق 98/5 درصدی  اهداف تعمیرات اساسی واحد فولادسازی ارفع

محمد عزیزیان مدیر دفتر فنی و برنامه‌ریزی ارفع با بیان بهبود عملکرد و پیشرفت انجام تعمیرات، از تحقق نزدیک به 100 درصدی آن، در پنجمین دوره از تعمیرات سالیانه فولادسازی خبر داد.
وی گفت:" پنجمین دوره از تعمیرات سالیانه فولادسازی از چهارم تا نهم آذرماه  سال جاری با تلاش کارکنان واحد تعمیرات فولادسازی و بدون فراخوان پیمانکاری خارج از مجموعه ، با تحقق نزدیک به 100 درصد عملکرد با موفقیت صورت گرفت."
مدیر دفتر فنی و برنامه‌ریزی در مورد تعمیرات اخیر گفت: در دو برنامه تعمیرات اساسی اخیر که در مردادماه و آذرماه سال جاری اجرا گردیده، به ترتیب عملکرد نهایی 89% و5/98% به‌دست‌آمده که این بهبود نسبت به عملکرد مورد مشابه در سال‌های پیشین، حاصل برنامه‌ریزی دقیق، پیش‌بینی قطعات مورد نیاز، کنترل فرآیندها و تشخیص و بهینه‌سازی مسیرهای بحرانی برنامه تعمیرات و همچنین بلوغ فنی و اجرایی کارکنان واحد تعمیرات بوده است.
عزیزیان با اعلام اینکه تعمیرات اساسی فولادسازی، به‌عنوان مهم‌ترین آیتم در برنامه سالیانه نت، در دو نوبت گنجانده شده است توضیح داد که برای هر کدام از این تعمیرات، برنامه‌ریزی  5 روزه صورت می‌گیرد. از ابتدای راه‌اندازی ناحیه فولادسازی در خردادماه 1392، تعمیرات اساسی متعددی برنامه‌ریزی‌شده که اولین مورد آن مربوط به دی ماه 1392 بوده و آخرین آن نیز در آذرماه 1396 انجام گردیده است. این توقفات باهدف اجرای اصلاحات اساسی، دمونتاژ تجهیزات سنگین و انجام برنامه‌های نت مربوطه، بازرسی‌های فنی زمان‌بر و فرآیندهای عمرانی و سازه‌ای دخیل در ناحیه تولید، مورد توجه قرار گرفته است. ایشان با اشاره به اهداف مورد نظر پس از تعمیرات اساسی عنوان کرد:" جلسات متعددی جهت بررسی عملکرد عمومی و اثربخشی تعمیرات در زیر حوزه‌های عملکرد پرسنلی، ابزارها و قطعات یدکی مورد نیاز و زمان‌بندی عمومی برگزار می‌گردد تا بهینه‌سازی‌های لازم در امر برنامه ریزی و فراهم کردن پیش نیازها، تا تعمیرات بعدی صورت گیرد .برخی از موارد تعمیراتی و اصلاحی انجام‌شده در آخرین تعمیرات  وجود داشته که برای اولین بار از زمان راه‌اندازی و با هدف کاهش زمان توقفات اضطراری و افزایش زمان در دسترس تولید، برنامه‌ریزی و اجرا گردید.
  بیشتر

رکورد جدید تولید شمش و فرا تر از ظرفیت نامی در شهریورماه ثبت شد.

واحد فولادسازی شرکت آهن و فولاد ارفع با تکیه‌بر تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان دلسوز و متخصص خود موفق به ثبت رکورد تولید 77 هزار و151 تن شمش فولادی در شهریورماه سال 96 گردید. ظرفیت اسمی ماهیانه واحد فولادسازی 67 هزار تن می‌باشد که به مفهوم دست‌یابی به افزایش تولید 15 درصدی نسبت به ظرفیت اسمی در شهریورماه است. بهترین میزان تولید ماهیانه قبل از شهریورماه، مربوط به فروردین‌ماه سال 96 و به میزان 69 هزار و392 تن بوده است.
رکورد تولید در شهریورماه در شرایطی حاصل‌شده که با تلاش‌های صورت گرفته و تمهیدات در نظر گرفته‌شده، مصارف مواد اولیه استراتژیک و انرژی نیز کاهش چشمگیری داشته است. به‌عنوان‌مثال مصرف آب و برق در واحد فولادسازی شرکت آهن و فولاد ارفع به ترتیب 6 و 3 درصد کاهش داشته است. میزان مصرف آب در واحد فولادسازی به کمتر از 5/1مترمکعب به ازای هر تن فولاد کاهش داشته درحالی‌که استاندارد مصرف آب در فولادسازی در حدود 9/2 مترمکعب به ازای هر تن فولاد تعیین‌شده است.
از دیگر مواد مصرفی استراتژیک برای تولید فولاد مواد نسوز می‌باشد که مصرف بالای آن‌ها علاوه بر تحمیل هزینه‌های زیاد، منجر به خروج ارز از کشور و نیز بروز مسائل زیست‌محیطی می‌گردد. در شهریورماه میزان مصرف مواد نسوز و در فولادسازی به میزان 15 درصد کاهش‌یافته و به مقدار 13 کیلوگرم به ازای هر تن فولاد تولیدی رسیده است که این میزان کاهش مصرف نسوز، شرکت آهن و فولاد ارفع را به یکی از واحدهای فولادسازی پیشتاز کشور در این زمینه تبدیل کرده است.
امروزه تأمین الکترود گرافیتی مشکلات جهانی صنعت فولاد می‌باشد. در شهریورماه ضمن دست‌یابی به رکورد تولید در واحد فولادسازی، مصرف الکترود گرافیتی در حدود 6 درصد کاهش‌یافته که برای دست‌یابی به این مهم، اقدامات متعددی ازجمله بهینه‌سازی سیستم‌های جمع‌آوری غبار، تزریق اکسیژن و کربن به کوره و ... صورت گرفته است.
درمجموع در پایان شش‌ماهه نخست سال 1396 در واحد فولادسازی شرکت آهن و فولاد ارفع بیشتر از 408 هزار تن شمش فولادی با مقاطع و مارک‌های متنوع تولیدشده است که بخشی از آن‌ها به محصولات ویژه صادراتی اختصاص داشته‌اند. این میزان تولید در شش‌ماهه نخست سال 96 نسبت به ظرفیت اسمی و نیز شش‌ماهه قبلی به ترتیب 2 و 5 درصد افزایش داشته است. روند تغییرات تولید در بازه زمانی شش‌ماهه در نمودار زیر ارائه‌شده است. همان‌گونه که از نمودار روند تولید مشخص است، مجموع تولید یک سال اخیر در واحد فولادسازی در حدود 800 هزار تن شمش فولادی بوده است که به مفهوم تحقق عملی تولید مطابق ظرفیت اسمی سالیانه می‌باشد.
  بیشتر

ثبت رکورد جدید واحد فولاد سازی در شهریور ماه 1396

ثبت رکورد تولید شمش فولادی به میزان 77هزار و 151 تن در شهریورماه سال جاری ،رویداد غرورانگیز و پیام‌آور موفقیت ارزشمند تلاشگران و خانواده بزرگ آهن و فولاد ارفع است .
کسب این افتخار بی‌نظیر را به کلیه سهامداران ارجمند، مدیران ،سرپرستان و کارکنان شریف و متعهد شرکت تبریک و تهنیت عرض می‌نماییم.
 
روابط عمومی شرکت آهن و فولاد ارفع بیشتر

دست یابی به رکورد تولید شمش فولادی در اولین ماه از سال 1396

پس از دست یابی به میزان تولید معادل ظرفیت اسمی در شش ماهه دوم سال 1395، با تلاش شبانه روزی تلاشگران فولادسازی در فروردین ماه میزان تولید 69 هزار و392 تن حاصل گردید که بالاترین میزان تولید ماهیانه از ابتدای راه اندازی تاکنون بوده است.
گفتنی است میزان تولید ماهیانه جهت دستیابی به ظرفیت اسمی67 هزار تن می باشد که در فروردین ماه میزان تولید در حدود 4 درصد از آن فراتر بوده است.رکورد ماهیانه قبلی تولید شمش فولادی مربوط به آذر ماه  سال گذشته به میزان 68 هزار و970 تن بوده است.
 
  بیشتر

برای نخستین بار: فولاد کیفی با مارک C10C تولید شد.

برای نخستین بار:
فولاد کیفی با مارک C10C تولید شد.
بنا به سفارش مشتریان برای نخستین بار، فولاد کیفی با مارک C10C با عملیات گاززدایی تحت خلاء بر اساس استاندارد اروپایی در واحد فولاد سازی تولید شد .
 برای اولین بار فولاد با مارک C10C که فولادی کم کربن و اکسیژن زدایی شده با آلومینیم و سیلیسیم می باشد (Al-Si Killed)، به کمک واحد VD تولید گردید. تولید این گرید بر اساس استاندارد اروپایی صورت گرفته و گازهای محلول هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن به ترتیب به کمتر از 2، 40 و 15 واحد (ppm) کاهش یافته است.
لازم به ذکر است فرایند طراحی و تولید این گرید در مدت کمتر از دو هفته پس از ثبت سفارش مشتری و بر اساس اصول استاندارد ISO 9001 صورت گرفت. تولید این محصول کیفی وجدید نشان از انعطاف پذیری بالای خط تولید واحد فولادسازی در راستای تحقق خواست مشتریان و رضایت هر چه بیشتر آنان می باشد.
یکی از ویژگی های بارز واحد فولادسازی شرکت آهن و فولاد ارفع که آن را از بسیاری از فولادسازی های کشور متمایز کرده است، بهره گیری آن از بخش گاززدایی و کربن زدایی تحت خلاء (VD-VOD) می باشد در این بخش بعد از قرار دادن فولاد مذاب در معرض خلاء و انجام سایر فرایند ها، امکان تولید انواع فولادهای کیفی و آلیاژی برای کاربردهای حساس فراهم می گردد.
فولاد با مارک C10C علاوه بر کاربردهای ساختمانی ویژه، به علت تمیزی فوق العاده و پایین بودن میزان گازهای محلول در آن مستعد استفاده در مواردی است که به تغییر فرم بالا نیاز است. کشش سرد و تولید انواع سیم ها با کاربردهای خاص و همچنین استفاده در تولید الکترودهای جوشکاری از جمله موارد مصرف این فولاد کم کربن و تمیز می باشد. 
  بیشتر

بهبود عملکرد واحد اکسیژن در سال 1395

واحد اکسیژن (تفکیک هوا) فولاد ارفع با دارا بودن پروسه تفکیک هوا به روش سرمایش عمیق، با کمپرسور سانتریفیوژ  قادر به تفکیک و جدا سازی ظرفیت 36 هزار نرمال متر مکعب بر ساعت هوا و استحصال گازهای اکسیژن، نیتروژن و مایعات صنعتی اکسیژن و نیتروژن و آرگون می باشد. بیشتر

تولید با کیفیت شمش های فولادی

به گزارش واحد کنترل کیفیت ،همزمان با افزایش 13 درصدی تولید شمش در سال 1395  وزن ضایعات کیفی شمش نسبت به تولید سال گذشته کاهش یافت . بیشتر

بهره برداری موفقیت آمیز از بخش گاززدایی تحت خلا ) )VD در واحد فولاد سازی

پس از ماه ها تاش در راستای راه اندازی واحد گاز زدایی تحت خا ) VD (، این بخش در تاریخ هشتم تیرماه به صورت کاما موفقیت آمیز وارد چرخه تولید شد و بیش از 1000 تن فولاد مذاب در آن تحت عملیات گاز زدایی تحت خا قرار گرفت. هر واحد فولاد سازی به منظور دارا بودن قابلیت تولید فولادهای کیفی و کیفی برتر از جمله فولادهای با میزان گازهای محلول محدود، گرید های دارای عناصر آلیاژی خاص از جمله کرم و نیز فولادهای آلیاژی با میزان کربن بسیار پایین بایستی از یک بخش با کاربرد دوگانه گاززدایی تحت خا ) Vacuum Degassing – VD ( و کربن زدایی تحت خا ) )Vacuum Oxygen Decarburizing – VOD بهر همند باشد. کارگاه فولاد سازی شرکت آهن و فولاد ارفع نیز با دارا بودن تجهیزات مذکور قابلیت تولید کلیه فولادهای کیفی و کیفی برتر را دارا می باشد. با توجه به انگشت شمار بودن واحدهای فولادسازی مجهز به بخش گاز زدایی تحت خأ در کشور، را هاندازی موفق آن با تکیه کامل برتوان فنی متخصصان شرکت آهن و فولاد ارفع امری پر اهمیت است که بایستی به فال نیک گرفته شود. بیشتر