محیط زیست

جلسه دیدار و گفتگو با ریاست اداره محیط‌زیست اردکان

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان اردکان به همراه کارشناسان خود در ارفع حضور یافت و طی جلسه‌ای به میزبانی مدیر مجتمع در خصوص مسائل فی‌مابین به گفتگو پرداختند.
در این جلسه، عزیزی از اقدامات و برنامه‌های ارفع در راستای محیط‌زیست تشکر و قدردانی کرد و گفت: خوشبختانه در زمینه محیط‌زیست به‌ویژه طی این پنج سال اخیر کارهای خوبی در جهت مرتفع نمودن مشکلات زیست‌محیطی واحد توسط مدیریت ارفع صورت پذیرفته است .

 
 
 
  بیشتر

آذرماه در مقایسه با میانگین مصرف 9 ماهه: 30 درصد کاهش مصرف آب در بخش‌های احیا و فولادسازی ارفع

در راستای کاهش و بهینه‌سازی مصرف آب، شرکت آهن و فولاد ارفع اقدامات متعددی را در دستور کار قرار داده که نتیجه آن کاهش 30 درصدی مصرف آب در بخش‌های احیا و فولادسازی ارفع در آذرماه بوده است، این میزان در مقایسه با استانداردهای فولادسازی کاهش 70 درصدی را نشان می‌دهد.
مهندس عمویی ،سرپرست دفتر فنی ونظارت فولاد سازی ارفع با اعلام این مطلب افزود: علاوه بر تصفیه و بازیافت آب در واحدهای تصفیه‌خانه احیا و فولادسازی ، در ماه‌های اخیر کاهش دورریز آب (درین) و افزایش استفاده از مواد شیمیایی و افزودنی جهت حفظ کیفیت آب در دستور کار قرارگرفته که نتیجه آن کاهش مصرف آب در واحد احیا به میزان 30 درصد و ثبت رکورد مصرف تنها 66/0 مترمکعب به ازای هر تن آهن اسفنجی تولیدی بوده است. بیشتر

فولاد ارفع  یازده برابر مشترکان یزدی در کاهش بار برق سهیم بود.


در راستای انجام مسئولیت اجتماعی و کاهش قطعی برق ناشی از کمبود آن، شرکت آهن و فولاد ارفع از20خرداد تا پایان مردادماه طی مدت 49 روز، حدود 10هزار مگاوات ساعت در کاهش بار برق سهیم بود.
مجید عربیارمحمدی سرپرست پست‌ها و برق‌رسانی ارفع با بیان این آمار گفت:با توجه به اطلاع‌رسانی و برگزاری جلسات از سوی شرکت برق منطقه‌ای یزد، مبنی بر کاهش مصرف صنایع در ساعات اوج مصرف، این شرکت علی‌رغم وجود شرایط مناسب برای تولید هرچه بیشتر در راستای انجام مسئولیت اجتماعی در سطح منطقه و کاهش بار مصرف، با کاهش ده هزار مگاوات ساعتی با شرکت برق منطقه‌ای یزد همکاری نمود.
عربیارمحمدی با اعلام اینکه فولاد ارفع در جهت کاهش بار و تأمین و توزیع پایدار انرژی در منطقه،13روز کوره قوس الکتریکی خود را به‌صورت کامل در ساعات پیک مصرف متوقف نمود گفت : علاوه بر آن همچنین در طی مدت 32روز، روزانه 15مگاوات و 4روز به میزان 35مگاوات به کاهش بار مصرف برق در ساعات پیک مصرف اقدام شده است.
وی افزود: قرارداد طرح ذخیره عملیاتی در تاریخ 10خرداد با اعلام دیسپاچینگ یزد و ملی به‌منظور کنترل هوشمند و هدف‌دار بار شبکه سرا سری در ساعات اوج مصرف با شرکت برق منطقه‌ای یزد منعقد گردید و تا پایان مردادماه توسط شرکت اجرا شد.
  بیشتر

مجتمع فولاد ارفع الگویی سبز برای سایر صنایع

امروزه توجه به محیط‌زیست و حفظ آن به‌عنوان یکی از عناصر مهم و کلیدی سازمان‌ها در کنار سایر عوامل تولید، اهمیت ویژه‌ای دارد . رعایت مباحث زیست‌محیطی از آغاز دوران ساخت تا بهره‌برداری در مجتمع فولاد ارفع  همواره موردتوجه و تاکید مدیریت شرکت بوده و در این راستا طرح‌ها و اقدامات متنوعی به‌خصوص در سال‌های اخیر انجام گردیده است .
با توجه به این مهم ،خبرنامه ارفع مصاحبه‌ای با نرجس موسویان ، مشاور محیط‌زیست شرکت انجام داده است که در ادامه می‌خوانیم .
- ضمن تشکر، لطفاً خودتان را معرفی نمایید.
نرجس موسویان هستم دارای مدرک دکتری محیط‌زیست همکاری خود را با این شرکت از همان سال‌های اولیه بهره‌برداری یعنی حدود سال 93-92 به‌عنوان مشاور زیست‌محیطی و پیمانکار خدمات آزمایشگاهی آغاز نموده و  فعالیت‌هایی نظیر انجام تست‌های مربوط به پایش های ادواری شرکت، تلاش در جهت استقرار سیستم مدیریت پسماند، برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه‌های مدیریت پسماند و ... انجام داده‌ام.
- وضعیت محیط‌زیست ارفع از دیدگاه شما چگونه است.
علیرغم دوران رکود اقتصادی که در کشور حاکم است و صنایع را از نظر اقتصادی تحت تأثیر خود قرار داده خوشبختانه مقوله محیط‌زیست در این شرکت، در مقایسه با مجموعه صنایع کشور جایگاه مناسب و بالایی است  چرا که مدیریت به مقوله محیط‌زیست به دیدگاهی اعتقادی نگریسته و اقدامات و پروژه‌های زیست‌محیطی مهمی را همچون استقرار سیستم‌های استاندارد محیط‌زیست ،نصب و راه‌اندازی سیستم پایش آنلاین ،ساخت تصفیه‌خانه‌های صنعتی و بهداشتی ، اجرای طرح خود اظهاری ، فضای سبز و ...در مجموعه موردتوجه قرار داده‌اند.
به‌طوری که این شرکت جهت انجام اقدامات زیست‌محیطی بالغ بر 160 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و معادل 15 میلیارد ریال سالیانه هزینه نگهداری و تعمیرات تجهیزات و امکانات صرف نموده است. که این امر میزان توجه و اعتقاد مدیریت مجموعه را در خصوص دستیابی به تولید پاک و صنعت سبز پایدار را نشان می‌دهد.

  • و سخن آخر
انجام این‌گونه پروژه‌های زیست‌محیطی یک نوع تعهد صنعت به محیط‌زیست می‌باشد و شاید به‌حق بتوان این شرکت را صنعتی سبز نامید و به‌عنوان الگویی برای سایر صنایع معرفی نمود.
 
  بیشتر

اقدامات بخش محیط زیست در سال 96

 انجام پایش های محیط زیست:پایش های خود اظهاری محیط زیست در سال 1396 طی 4 دوره به صورت فصلی توسط آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است، همچنین خروجی کوره قوس نیز به صورت لحظه ای پایش شده که سازمان حفاظت محیط زیست به صورت آنلاین به آن دسترسی دارد.
مطابق نتایج این اندازه گیری ها تمامی آلاینده های خروجی در سطح مجاز و حتی پایین تر از حد استاندارد بوده است.
راه اندازی تصفیه‌خانه پساب صنعتی فولادسازی:تصفیه خانه پساب صنعتی فولادسازی به منظور تصفیه و بازچرخانی پساب تولیدی ناحیه فولادسازی در آبان ماه 1396 به بهره برداری رسید
ایجاد و توسعه فضای سبز داخل کارخانه:از ابتدای سال 1396 نزدیک به 15 هزار متر مربع فضای سبز ایجاد شده که شامل گونه های گیاهی خرزهره، کاج توپی، انار، رزماری، زیتون، رز هفت رنگ و...می باشد.
فضای سبز جدید ایجاد شده در اطراف انبار روباز، بلوار سمت باسکول، پارکینگ ورودی کارت زنی و اطراف تصفیه‌خانه فولادسازی می باشد.
 
اجرای عملیات سم‌پاشی و طعمه گذاری:
انجام بازدید و بازرسی های دوره ای:
انجام آموزش و فرهنگ سازی محیط زیستی: 
  بیشتر

در پی راه اندازی واحد تصفیه خانه پساب فولادسازی مصرف آب30 درصد  کاهش یافت.

با توجه به راه اندازی و بهره برداری واحد تصفیه خانه پساب فولاد سازی که در مدت 24 ماه و با هزینه ی بالغ بر 75 میلیارد ریال در آبانماه به سر انجام رسید؛ طی ماه های آبان و آذر در حدود 20 هزار متر مکعب پساب فولادسازی تصفیه ودوباره به چرخه وارد شد؛ که طی آن مصرف آب فولادسازی 30 درصد کاهش یافت .
در واحد تصفیه خانه پساب با قابلیت تصفیه روزانه 2 هزار متر مکعب ،آب ورودی ،پس از عملیات چربی گیری، انعقاد و لخته سازی، وارد فیلتر شنی، کربنی و فیلترهای کارتریج شده و به صورت کامل روغن موجود در آن جدا می شود و در نهایت وارد سیستم اسمز معکوس(RO) شده و جهت بازگشت به چرخه و استفاده مجدد آماده می گردد.
  بیشتر

نمادی از مسئولیت‌پذیری اجتماعی ارفع:برق منطقه‌ای یزد از مصرف بهینه انرژی در فولاد ارفع تقدیرکرد.

نمادی از مسئولیت‌پذیری اجتماعی ارفع:برق منطقه‌ای یزد از مصرف بهینه انرژی در فولاد ارفع تقدیرکرد.
به‌منظور همکاری در برنامه‌های پیک سایی سال 1395 در طرح ذخیره عملیاتی، از سوی شرکت برق منطقه‌ای یزد با اهدای لوح تقدیر و تخفیف در پرداخت از شرکت آهن و فولاد ارفع قدردانی به عمل آمد.
شرکت آهن و فولاد ارفع، به‌منظور انجام مسئولیت‌های اجتماعی ، هم راستا با اقدامات کاهش پیک‌بار و مصرف بهینه انرژی اقدامات و همکاری‌های ارزشمندی با شرکت برق منطقه‌ای یزد داشته است ؛ازاین‌رو لوح تقدیر و تخفیف در پرداخت هزینه برق از سوی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد به این شرکت اهدا گردید.
  بیشتر

پس از راه‌اندازی اولیه: تصفیه‌خانه پساب فولادسازی با موفقیت به بهره‌برداری رسید.

پس از راه‌اندازی اولیه‌ی تصفیه‌خانه و انجام آزمایش‌های مختلف ، همچنین برطرف سازی برخی از ایرادات جزئی ، بهره‌برداری کامل این واحد ، در آبان ماه سال جاری با موفقیت انجام گرفت.
سرپرست سیالات ارفع با اعلام این خبر گفت : در راستای استفاده بهینه از منابع تجدید پذیر آب، بازچرخانی و استفاده دوباره از آب، پروژه تصفیه پساب واحد فولادسازی در شمال غربی مجتمع با تلاش بی‌وقفه کارکنان در مدت 24 ماه احداث و به بهره‌برداری رسید.
این پروژه با 3 هزار مترمکعب بتن‌ریزی ، 15 هزار مترمکعب خاک‌برداری و با وزن 250 تن انواع تجهیزات، ظرفیت تصفیه پساب 2 هزار مترمکعب در روز را با تکنولوژی اسمز معکوس انجام می‌دهد.
محمدرضا تجربه‌آموز بابیان اینکه هم‌اکنون 14نفر به‌صورت شیفت و روز کار در این واحد فعالیت دارند افزود: این واحد برگرفته از سیستم پیش‌تصفیه نوین معلق سازی(DAF ) ساخت کشور اتریش علاوه بر کاهش 30 درصدی مصرف آب فولادسازی  ، نقش بسزایی در مدیریت پساب‌های صنعتی و حفظ محیط‌زیست دارد.
  بیشتر

ارسال پایش های خود اظهاری زیست‌محیطی به اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان یزد


با پیگیری واحد ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست، پایش های خود اظهاری زیست‌محیطی در فصل بهار انجام و نتایج آن به اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تحویل گردید.بنا به پایش های صورت گرفته، کلیه خروجی‌ها در وضعیت قابل‌قبول و حتی از حد استاندارد نیز پایین تر بوده است.
منظور از پایش های خود اظهاری نمونه‌گیری از کلیه آلاینده‌های هوا ، محیط و پساب می‌باشد که طبق الزامات قانونی زیست‌محیطی، لازم است این پایش ها  به صورت سه ماهه ( فصلی ) صورت پذیرد و نتایج آن نیز  به اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تحویل گردد.
مدیریت شرکت همواره به موضوع محیط‌زیست رویکردی اعتقادی داشته و سیاست بهبود مستمر در این زمینه را در رأس اولویت‌های شرکت قرار داده است.
راه‌اندازی و بهره‌برداری از سیستم پایش لحظه‌ای گازها و غبارهای خروجی از دودکش‌های کوره قوس الکتریکی ، استقرار سیستم مدیریت پسماند ، احداث تصفیه‌خانه‌های متعدد جهت تصفیه پساب صنعتی و انسانی ، بهره‌گیری از سیستم های غبارگیر ، و افزایش سطح فضای سبز کارخانه، از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در این زمینه‌اند.
  بیشتر

پیشگامی فولاد ارفع در استقرار سیستم مدیریت پسماند WMS:2015  در منطقه و استان یزد

در راستای حفظ و حراست از محیط زیست و دستیابی به اهداف استراتژیک شرکت در این حوزه ، شرکت آهن وفولاد ارفع به عنوان تنها شرکت پیشگام در استقرار سیستم مدیریت پسماند WMS:2015( ( در منطقه و استان یزد به انجام مطالعات این سیستم پرداخته است . صنعت آهن و فولاد به عنوان یک صنعت مادر که در توسعه پایدار نقش بسزایی دارد به عنوان یک الگوی زیس تمحیطی نیز مطرح م یباشد. در راستای حفاظت هر چه بیشتر از محی طزیست و رسیدن به معیارهای توسعه پایدار نیاز است تا نسبت به مدیریت بهینه پسماندها توجهی بیش از پیش داشت. بیشتر

نصب و راه اندازی تجهیزات پایش آنلاین  در فولاد ارفع

در راستای تحقق اهداف محیط زیستی و رعایت  استانداردهای سازمان محیط زیست، سیستم پایش آنلاین بر روی دودکش های غبارگیر کوره قوس فولاد سازی نصب و راه اندازی گردید.
استقرار این سیستم با توجه به مشکلات بسیار و تحریم های اقتصادی و سیاسی با موفقیت انجام و پس از طی مراحل راه اندازی و تست اولیه در آبان ماه سال جاری به بهره برداری رسید .
شــرکت آهــن و فــولاد ارفــع بــه عنــوان شــرکت تــازه تاســیس بــا قابلیــت بــالای تولیــد محصــولات بــا کیفیــت بــه مقولــه محیط زیســت بــا دیدگاهــی اعتقــادی نگریســته و بــا کنتــرل و پایــش هرچــه بیشــتر فرایندهــای تولیــدی در جهــت کاهــش ریســک هــای زیســت محیطــی و رعایــت اســتانداردهای ســازمان محیــط زیســت اقدامــات موثــر و مفیــدی انجــام داده اســت . ایــن شــرکت بــا بهــره گیــری از مشــاورین مجــرب زیســت محیطــی و انتخــاب بهتریــن نــوع تجهیــزات پایــش آنلایــن بــر روی خروجــی هــای کــوره الکتریکــی واحــد فــولاد ســازی سیســتم دو 
 را بــرای Exractive measurementکانالــه ی عملیــات اجرایــی برگزیــد. بــا تجهیــز ایــن شــرکت بــه سیســتم دیجیتــال پایــش آنلایــن، ســازمان حفاظــت محیــط زیســت قــادر خواهــد بــا ســهولت و دقــت هرچــه بیشــتر بــه پایــش ایــن مرکــز بپــردازد . آلمــان و MRUایــن سیســتم ســاخت شــرکت یکــی از پیشــرفته تریــن فــن آوری هــای روز اروپا مــی باشــد و گازهــا و ذرات خروجــی دودکــش ها را مطابــق بــا اســتاندارد محیــط زیســت پایــش مــی نمایــد . از قابلیــت هــای سیســتم ارائــه داده هــای مختلف پایــش از جملــه برخــی گازهــا و ذرات خروجــی دودکــش هــا، دمــا و... بصــورت لحظــه ای و ثبــت داده هــا بــر روی شــبکه اینترنتــی و ارائــه نتایــج خروجــی بصــورت داده ای و گــراف مــی باشــد. بدیــن ترتیــب پارامترهــای زیســت محیطــی خروجــی دودکــش هــا همــواره مــورد کنتــرل و نظــارت دقیــق ســازمان محیــط زیســت خواهــد بــود شــایان ذکــر اســت هزینــه هــای خریــد،  4نصــب و راه انــدازی ایــن سیســتم بالــغ بــر میلیــارد ریــال مــی باشــد
  بیشتر